Uşak’taki orman yangını 40 saat sonra kontrol altında

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Uşak’taki orman yangının kontrol altına alınarak, soğutma çalışmalarına başlandığını bildirdi. 

Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Uşak’ta önceki akşam tarım arazileri ve ormanlık alanda çıkan yangındaki son duruma ilişkin bilgi verdi. 

Yangının kontrol altına alındığını vurgulayan Yumaklı, “Soğutma çalışmalarımız devam ediyor. Yangının ilk anından itibaren cansiparane görev yapan orman teşkilatımızın ve diğer tüm kurum çalışanlarının emeğine sağlık.” ifadelerini kullandı.

BALIKESİR’DE DE YANGIN ÇIKTI

Ayvalık’ın Küçükköy Mahallesi’ndeki eski çöplük alanında, dün saat 13.30 sıralarında, yangın çıktı. Alevler rüzgarın etkisiyle yayılıp, çöplüğün yakınındaki Sarıkayalıklar mevkisindeki makiye ve küçük ağaçlık alana da sıçradı. 5 çam ağacı zarar gördü. 

Alevler kuru otlar nedeniyle mahalledeki yerleşim yerlerine ve bazı evlerin bahçesine kadar ulaştı. Bazı evler tedbir amacıyla boşaltıldı. Yangına Ayvalık İtfaiyesi, Ayvalık Belediyesi, Jandarma, BASKİ ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait 6 arazöz, 1 ilk müdahale aracı, 1 su ikmal aracı, 2 dozer, 1 su tankeri ve toplam 74 personelle karadan, 2 uçak ve 2 helikopterle de havadan müdahale edildi.

Alevler, 8 saat süren müdahalenin ardından, saat 21.30’da kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları sabaha kadar sürdü. Yangının çıkış nedeni araştırılıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir